• AM

  Adam Michaels

 • ADİ

  Ahmet Doğu İpek

  Marmara Üniversitesi AEF Resim Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini aldı. 2002 yılından başlayarak Maltepe Sanat Galerisi, Galeri X, Academy Clup, İnönü Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, MSGSÜ ve son olarak Karşı Sanat Çalışmaları gibi çeşitli mekanlarda gerçekleşen bir çok sergide yer aldı. Resimleri çeşitli yarışmalarda sergileme ve ödül kazandı. Ayrıca bazı özel koleksiyonlarda resimleri bulunuyor. 2006 yılında Mehmet Öğüt ile birlikte Naiv Atölye'yi kurdu. Burada bazı özel projelerin yanı sıra resim konusunda dersler verdi. İstanbul Bienali ve Contemporary İstanbul gibi etkinliklerin organizasyonunda yer aldı. 2007'de İstanbul Teknik Üniversitesi MIAM Improvisation Ensemble ile tamamı doğaçlama performanslar gerçekleştirdi. 2008 yılında Maya Ersan, Senem Sinem, Kadir Yardımcı ve Alev Ersan ile birlikte obje üretimi, performans, video ve animasyon kullanılarak ortaya çıkacak ortaklaşa bir üretim süreci olan "Anamnez / Anamnesis" oluşumunda yer aldı. Anamnesis olarak 2008 eylül ayında PİST güncel sanat mekanında "gölge ve oyun" performansı gerçekleştirildi. Aynı yıl, freelance odaklı bireysel çalışmaları kapsayan paylaşım odaklı ofis/mekan/topluluk projesi olan Zemin'e katıldı. Çalışmalarına kendi atölyesinde devam ediyor.

 • AS

  Ahmet Sezgin

  Ahmet Sezgin 2000’de ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine kadar mimari büro ve şantiye deneyimi edindi. Mimar olarak çalışmaya başlamasından beri ÇEKÜL Vakfı’nın projelerinde de aktif olarak yer alan mimar, aynı vakfın Sinan’a Saygı projesinin de yürütücülüğünü yaptı. Yüksek lisans eğitimini Brandenburg Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Sezgin, Manchester Üniversitesi Sanat Tarih ve Görsel Çalışmalar (Art History and Visual Studies) bölümünden 2012 yılında doktora derecesini aldı. Mimarlık tarihi, coğrafya ve siyasi tarih arasındaki ilişkiyi irdeleyen çalışmalara devam ediyor.

 • AB

  Ali Batı

  İTÜ Kontrol Mühendisliği’nde eğitimini tamamlayan Ali Batı, her zaman hayali olan işin peşinden giderek oyun tasarımcısı ve geliştiricisi oldu. Türkiye’deki en büyük oyun geliştirme komünitesi olan Game Developers @Turkey’nin (GDT) kurucularından olan Batı, çeşitli platformlara bağımsız olarak pek çok oyun geliştirdi ve yayınladı. En popüler oyunlarından biri olan All That Matters çeşitli ödüller kazandı, dünya çapında 40 milyondan fazla kişi tarafından oynandı.

 • AC

  Ali Cindoruk

 • AH

  Ali Hızıroğlu

  Ali Hızıroğlu tasarım atölyesinde asistanlık görevi de üstlendiği Ecole Spéciale d’Architecture’da (Paris) 2000 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde (New York City) mimari ve kentsel tasarım yüksek lisansı yaptı ve 2002 yılında mezun oldu. 2003’ten itibaren Era’daki çalışmalarına başladı. Türkiye, Romanya, Fransa, Çin gibi ülkelerde farklı projelerin şantiyelerinde ve 20’ye yakın büyük ölçekli alışveriş, ofis, endüstriyel ve kentsel içerikli projenin konsept tasarım geliştirme ve uygulama aşamalarında görev aldı. Yarışmalara katıldı, Shenyang’da inşaatı tamamlanan Starmall Shenyang Plaza projesi ile WAF’ta finale kalan projeler arasına girdi. Halen Era’nın İstanbul ve Pekin ofislerinde mimari, kentsel tasarım ve tasarımın farklı konularında çalışmalarına devam etmekte.

 • AT

  Ali Taptık

  1983 doğumlu Ali Taptık İTÜ Mimari Tasarım bölümünde doktorasına devam ediyor. Kentsel peyzaj ve mimarinin temsili, birey ve şehir arasındaki ilişki, psikocoğrafya ve edebiyat ile görsellik arasındaki ilişki gibi konular odaklandığı konular arasında. Sürekli değişen İstanbul üzerine yaptığı araştırma ve belgeleme çalışmalarının yanı sıra Kaza ve Kader (Filigranes Editions, 2009), İstanbul’u Resmetmek (Akın Nalça, 2010), There are no failed experiments (Atelier de Visu, 2012) ve Nothing Surprising (Marraine Ginette, 2015) gibi yayınlanmış kitapları bulunuyor. Projeleri SALT, MAXXI, Ashkal Alwan ve Venedik Mimarlık Bienali dahil olmak üzere birçok yerde sergilendi. Bandrolsüz kolektifinin kurucuları arasında. Tarihi Yedikule Bostanları’nın korunması konusunda aktif olarak rol alıyor.

 • AT

  Ali Tıknazoğlu

  1998 yılında doğan Ali Tıknazoğlu lise eğitimini Ankara Kalaba Anadolu Lisesi ve Özel Sıhhiye Kültür Temel Liseleri’nde tamamladı. 2016 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü kazandı. 2017 Mart’ta Mimarlık ve Tasarım Topluluğu’nun başkan yardımcılığını üstlendi. Üniversitede birçok topluluğun afiş tasarımlarını yaptı. UMÖB '17 Samsun'da ''RE-vizyon" atölyesini gerçekleştirdi. 2018 Ocak’ta "Kelebekro" adlı uluslararası robot olimpiyatlarının logosunu tasarladı.

 • Alişan Çırakoğlu

  Alişan Çırakoğlu 1975 yılında Çorum'da doğdu. 1996'da ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1999'da aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. 1996'dan 1999'a kadar İstanbul ve Ankara'da çeşitli bürolarda çalıştı. 2001 - 2003 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yarı zamanla öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çalışmalarını 2002 yılında kurduğu ofisi Çırakoğlu Mimarlık’ta sürdürüyor ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yarı zamanlı olarak stüdyo derslerine giriyor.

 • AD

  Alper Derinboğaz

  Salon kurucusu Y.Mimar Alper Derinboğaz 2005 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini University of California, Los Angeles’da School of Architecture’da tamamladı. Mimarlık ve kentsel planlama çalışmalarıyla UCLA Graduate Ödülü’nü aldı. Los Angeles’ta çalıştığı ofislerde yüksek yapılar, müze ve kampüs projelerinde tasarımcı mimar olarak görev aldı. Yeni teknolojileri ve deneysel yaklaşımları tasarıma dahil eden projeleri hayata geçirdi ve bu kapsamda ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödülün sahibi oldu. 2009 yılında İstanbul’da kendi mimarlık ofisi Salon’u kurdu. Aynı sene üç uygulaması ile Arkiv Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi’ne giren Derinboğaz, 2011’de Arkitera Genç Mimar Özel Ödülü’nü aldı. 2013 yılında (MoMA PS1ile) YAP İstanbul Modern’de finalist oldu. Yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdiği Augmented Structures projesi uluslararası mimarlık yayını The Plan dergisinin düzenlediği The Plan Award’da Innovative Architecture Award 2015 ödülüne layık görüldü ve Architizer’ın düzenlediği 2015 Architizer A+ Awards gibi birçok başka ödülün sahibi oldu. Alper Derinboğaz, Salon’ un kurucu ortağı olarak farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapan Derinboğaz’ın İstanbul’ un güncel planlamasını konu alan işleri Türkiye’yi ilk katılımı olan 14.Venedik Mimarlık Bienali’nde temsil etti. Alper Derinboğaz’ın yüksek yapılarıdan masterplan projelerine çeşitlilik gösteren işleri, çoğunlukla yerin veya temanın temelinde var olan unsurları konu alıyor. Mekan deneyimleri ise hareketin çeşitli ifadeleri üzerinden etki kurmayı amaç ediniyor. Derinboğaz, mekansal algının referansını oluşturan hafızanın ötesinde şimdiki ‘an’ı merkeze koyar ve yer, tema ile bütünleşik mekan deneyimleri tasarlıyor.

 • Alper Ünlü

  Mimar ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. 1989 yılından başlayarak gerçekleştirdiği tasarımların yanı sıra ulusal ve uluslararası tasarım yarışmalarında ödül kazandı.

 • AZ

  Alperen Zengin

  1996 yılında Bursa'da doğdu. 2014’de Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi’nden mezun oldu. 2015’te Sakarya Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne başladı. 2016 yılından itibaren bir mobilya firmasında tasarım danışmanlığı yapmakta.

 • AA

  And Akman

  Yapı ekolojisi ve biyolojisi üzerine 28 yıldır uluslararası akademik ve mimari çalışmalarını sürdüren And Akman, bu alandaki eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi, New York University ve Almanya’da Institut für Baubiologie + Ökologie’de sürdürdü. Almanya’da on yedi yıl Lichtblick mimarlık bürosunda uluslararası ekolojik mimari proje ve yapı uygulamaları gerçekleştirdikten sonra 2007 yılında Türkiye'ye döndü. Kurucu ortağı olduğu eds-architecture’da uluslarası mimari proje ile uygulama çalışmalarına devam ediyor. 2014, 2015 yıllarında Selçuk Üniversitesinde davetli öğretim görevlisi olarak çağdaş kerpiç yapı proje yürütücüsü olan Akman, 2016 yılı itibarıyla MEF Üniversitesinde “Yapı Biyolojisi & Ekolojisi” dersini vermekte, ayrıca Anadolu’da geleneksel yerel mimariler ve yapılar konusunda UNDP’nin danışmanlığını yapmakta. 2015 yılında Türkiye Yapı Biyolojisi & Ekolojisi Enstitüsü ‘YBE’yi kuran Akman’ın, kırsalda çağdaş sürdürülebilir mimarlık ve yapı-insan sağlığı üzerine uluslararası makalele ve bildirileri bulunuyor. www.eds-a.com www.yapibiyolojisi.org

 • AL

  Anna Liu

  Liu, 15 senedir profesyonel bir mimar olarak Çin, Japonya, ABD ve İngiltere’de mimarlık, sanat ve peyzaj mimarlığı üzerinde çalışmalar yapmakta. Daha önce Hong Kong’daki ve Londra’daki Arup Asscoiates ofislerinde yeni Hong Kong terminali ve Manchester Stadyumu projelerinde çalışan Liu, 2002’de Mike Tonkin ile birlikte Tonkin-Liu ofisini kurdu. İki ortak AA Mimarlık Okulunda dört yıl boyunca doğada ve insan doğasındaki şemaları çalıştıktan sonra benzer çalışmaları şu an Westminister Üniversitesi’nde ilerletiyorlar. Projelerinde doğayla ilişkisi kuvvetli olan Anna Liu’nun ortağı olduğu mimarlık ofisi, kimi zaman ilerici konstrüksiyon teknikleri için bio-mimic taktiklerini, kimi zaman da doğadaki güçleri sembolik katmanda kullanmayı tercih etmekte.

 • AUA

  Arsev Umur Aydınoğlu

  Doktora çalışmasını University of Tennessee’de tamamlayan Aydınoğlu, South Carolina Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yaptı. NASA Astrobiyoloji Ensitüsü bünyesindeki araştırmacıların takım çalışması, iletişim davranışları, veri ve enformasyon davranışları ve disiplinlerarası çalışma biçimleri üzerine araştırmalarda bulundu. ODTÜ Tasarım Fabrikası’nda çalışmalarını sürdürüyor.

 • AN

  Arzu Nuhoğlu

  Peyzaj mimarı Arzu Nuhoğlu Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde peyzaj mimarlığı öğrenimini tamamladı. Aynı bölümde araştırma görevlisi olarak on iki yıl çalıştı. Bu dönemde yüksek lisans çalışmasını tamamlayarak doktora programına başladı. Peyzaj mimarlığı mesleğini 1997 yılından bu yana kurucusu olduğu Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım isimli ofisinde devam ettiriyor.