Kars'ın Geleneksel Mekan Pratikleri Rotterdam Mimarlık Bienali'nde

Rotterdam Mimarlık Bienali'nin 10.su 22 Eylül - 13 Kasım 2022 tarihleri arasında Rotterdam'ın Liman bölgelerinde gerçekleşecek. “It’s About Time” temalı bienal sergisinde Güney Kafkasya’nın geleneksel ve mekânsal bir yöntemi olan tezek yapımı, bölgenin bir parçası olan Kuzeydoğu Türkiye’den örneklerle yer alacak.

Ecem Sarıçayır, Bart Feberwee ve Hacer Bozkurt Kars’taki örneklerden yola çıkarak hazırladıkları “Toprak ve Gübre: Kırsal Güney Kafkasya’nın Biyotik Mimarlığı” başlıklı enstalasyon çalışmalarını şu sözlerle özetliyorlar:

Bu enstalasyon, Güney Kafkasya'nın tarihsel ve demografik olarak çeşitlilik gösteren bölgesinin bir parçası olan Kuzeydoğu Türkiye'den geleneksel bir mekansal pratiği tanıtıyor. Tezek; insan, hayvan ve bitki yaşantıları arasında devam eden bir birlikte yaşama pratiğidir. Global kapitalist dünyaya eklemlenme çabası altında ve demografi, tür ve malzemelerin geçmişte geçirdiği ve günümüzde de devam eden tek düzleşmesi ile yok olmaya yüz tutan bu pratiği belgeleme ve arşivleme çabası duyarken, proje aynı zamanda tezek yapımını malzeme, tasarım ve mirasın kesiştiği sürdürülebilir bir yöntem olarak da inceler.

Etiketler:

İlgili İçerikler: