Göktaş Ofisi

Şile'de Üsküdar Caddesi’ndeki eski bir pasajın içerisinde bulunan Göktaş Ofisi iç mekan tasarımı Paye Design tarafından gerçekleştirildi.

Yıllar içerisinde sadece ihtiyaca yönelik ekleme ve değişikliklerin yapıldığı, karanlık ve sahip olduğu manzaradan yararlanamayan bu mekanda, işverenin istekleri doğrultusunda, kısıtlı metrekare içerisinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen kompakt bir ofis oluşturmak amaçlandı.

Dört farklı ihtiyaç olan çalışma, dinlenme, mutfak ve wc alanları planlandı. Kısıtlı alandan maksimum düzeyde faydalanmak için mutfak, depolama ve wc tek bir modül içerisinde çözümlendi. Bu sayede iki ana fonksiyon –çalışma ve dinlenme- için daha geniş bir alan bırakıldı. Açık mutfak olarak planlanan bölümdeki dolapların, depolama çözümü sunmak üzere devam ettirilerek, mutfağın arkasında yer alan wc girişini kamufle etmesi sağlandı.

Şile Limanı'na yönelen cephedeki pencere açıklıkları büyütülerek mekanın manzara ile ilişkisi ve doğal ışığa ulaşımı arttırıldı. Zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan açık renk tonları mobilyalarda da devam ettirildi. Tekdüzelikten kaçınmak için tavan rengi ve hareketli mobilyalardaki ahşap tonları ayrıştırıldı. Giriş alanında ve ofisin diğer kısımlarında kullanılan aynalarla mekanda derinlik algısı oluşturuldu.

Etiketler: