Brácana Parish Kilisesi

Brácana Parish Kilisesi, şehrin uzun zamandır dile getirilen kilise ihtiyacı sonucunda Fresneda & Zamora Arquitectura tarafından tasarlandı ve 2016 yılında inşa edildi.

Illora belediyesine bağlı Brácana kasabası hep kendi kilisesini istedi. Kasaba halkı uzun süre ibadet için kasabanın dışındaki kiliselere gittiler, daha sonra 1940 yılında Lord D. Luis Dávila Ponce de León'un (Guadiana IX. Kontu) özel şapeli (1891) mirasçıları tarafından restore edildi.

Brácana 1960'lı yıllarda düşük bütçeyle kendi kilisesini inşa etti. Ancak ilerleyen yıllarda yaşanan yapısal sorunlar nedeniyle kasaba halkı kontun şapeline geri dönmek zorunda kaldı. Bu durum kontlar arasındaki çatışmaları tetiklediği için kasaba sakinlerinin inançlarını simgeleyen, alçak gönüllü ve sade bir kilise ihtiyacı doğdu. Böylece Brácana'nın tarihi köklerini ve dini kimliğini yansıtan bir kiliseyle, heyecanlı bir özgürlük ve özerklik mücadelesi başlamış oldu.

Bunun için köyün eski kilisesinin olduğu yerde, ekonomik yollardan yeni bir kilise inşa edilmesi amaçlandı. Kont'un şapelinde kullanılan 31 tahta sıranın sığabileceği boyutlarda bir kilise tasarlandı. 90 derece döndürülmiş ana giriş, nefi genişletmeden giriş ve toplanma alanı sağlıyor. Burası duvardan duvara ve zeminden tavana kadar uzanarak ışığın mekana ulaşmasını sağlayan yırtıklarıyla özel bir kapalı alan. Duvarlardaki pencere kesitleri tuvaletlerde, koro balkonunda ve papaza ait kutsal odada da tekrarlanarak bu mekanlar için iyi bir hava sirkülasyonu, aydınlık ve termal adaptasyon sağlıyor.

Binanın hacim ihtiyacı ve estetik formu, basit iki kenarlı bir çelik strüktürün çeşitli ölçü ve formlarda bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Kaliteden ödün vermeden, ihtiyaç ve yenilik gibi, sadelik de bu projede bir amaca dönüştü.

Genel strüktür, 120 cm aralıklarla yerleştirilmiş, sert çelik çerçevelerin arasında dış cephede ince bir püskürtme beton tabakası ve iç kısımda seramik kaplamalardan oluşan tek bir konstrüktif çözümle üretilmiş oldu. Her malzemenin inşaat aşamasında özel bir işlevi vardı ve sürecin sonunda tüm tasarımın samimi ve olduğu gibi görünür olmasını sağladı. Tasarımda kemerli açıklıklardan, payandalardan ve hazır kalıp sistemlerinden uzak duruldu. Bu yapıda kullanılan her malzemenin strüktürel çözümle doğrudan bir bağı var, tıpkı her parish üyesinin kiliseye olan bağı gibi.

Etiketler:

İlgili İçerikler: