Anlatıdan Eyleme

Danimarka'da gerçekleştirilen proje, kıyı ve su ilişkisini yeniden tanımlayarak bölge sakinlerine yeni deneyimler armağan ediyor.

Danimarka’nın koylar ve adacıklarla dolu bir dizi fiyorttan oluşan boğazı Limfjord’da bulunan; deniz, kuşlar, balıklar, yeşil alan ve sahilden oluşan “gerçek” doğanın deneyimlenebileceği Vestre Fjord Parkı hem doğaya hem de şehre ilişkin çeşitli fiziksel aktivite ve dış mekan olanakları sunuyor.

Vestre Fjord Parkı, danimarka,ADEPT
Plan
Patlatılmış aksonometrik perspektif

Projenin amacı, karadan denize daha iyi erişilebilirlik sağlayarak fiyort ile olan doğrudan teması ve aynı zamanda su üzerindeki birçok potansiyel faaliyeti kapsayan çok işlevli bir bina yapısı ile peyzaj anlatısını güçlendirmek. İki su hacmi arasındaki kesin sınır tam da fiyort, park alanı ve etkinliklerin bir bütün haline geldiği, peyzaj ve bina strüktürünü birbirine bağlayan alan ile tanımlanıyor.

Peyzaj tasarım ofisi GHB ile birlikte tamamlanan proje, 2017 Danimarka Peyzaj Ödülü için aday olan üç proje arasında yer almış ve yakın zamanda da Aalborg'da en iyi yeni bina projelerinden biri seçilmiş.

Etiketler:

İlgili İçerikler: