İstanbul’da birçok eserde imzası bulunan Alexandre Vallaury’nin çalışmalarının izini süren “Alexandre Vallaury’nin İstanbul Mirası” adlı fotoğraf sergisi 17 Eylül - 23 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul’daki Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Paris Güzel Sanatlar Ulusal Yüksek Okulunda öğrenim görmüş olan levanten mimar Alexandre Vallaury (1850 - 1921), Boğaz kıyısında 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilen binaları tanımlayan neo-osmanlı stilinin yaratıcılarından ve ileri taşıyanlarından biri olmuş.

Alexandre Vallaury’nin yaratıcısı olduğu binalar arasında, neo-rönesans stilindeki Osmanlı Bankası Binası (1892), neo-klasik stildeki Müze-i Hümayun (1907), gösterişli ve lüks tarzları harmanlayan Pera Palas (1894) sayılabilir.

Fotoğrafçı Bilal İmren, İstanbul’da Alexandre Vallaury’nin mirasını -kendi seçkisi ve perspektifinden- keşfetmeyi öneriyor. Profesyonel belgesel fotoğrafçısı olarak İmren çalışmasında, her köşe ve kıvrımın, detay ve perspektif çizgisinin, gölgenin ya da yönlendirilmiş ışık izinin arkasında mimarı ortaya çıkartmayı amaçlıyor. Fotoğraflarının akademik boyutu bu masif ve hacimli taşınmaz özneleri en iyi şekilde ortaya koyuyor. Fotoğrafçı, saf ve öz kareler ile bakışını ortaya koyarken, geçtiğimiz yüzyılların önünde de saygıyla eğiliyor.

Bir Fransız ve Avrupa kültür geleneği haline gelen, 39. Avrupa Miras Günleri vesilesiyle hazırlanan bu sergi, hem şehirde sanatsal bir yolculuğa davet ediyor hem de Fransa ve Türkiye arasındaki sağlam kültür ilişkisinin bir nişanesi olarak karşımıza çıkıyor.